Extreme Pedia
Bine aţi venit!
Sperăm să vă simţiţi bine pe forumul ExtremePedia, să găsiţi răspunsul la toate întrebările voastre.
Dacă vă place aici puteţi să vă înregistraţi, după ce vaţi înregistrat vă puteţi distra.
Aici veţi găsi tutoriale, resurse, html, css, php, cms şi altele şi vă putem oferi şi suport.
Nu uitaţi să citiţi regulamentul acestuit forum.
Vă mulţumim



Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Extreme Pedia
Bine aţi venit!
Sperăm să vă simţiţi bine pe forumul ExtremePedia, să găsiţi răspunsul la toate întrebările voastre.
Dacă vă place aici puteţi să vă înregistraţi, după ce vaţi înregistrat vă puteţi distra.
Aici veţi găsi tutoriale, resurse, html, css, php, cms şi altele şi vă putem oferi şi suport.
Nu uitaţi să citiţi regulamentul acestuit forum.
Vă mulţumim

Extreme Pedia
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Extreme Pedia


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

1Coduri php incepatori Empty Coduri php incepatori Dum Sept 12, 2010 11:16 pm

ymK

ymK
Grafician
Grafician
Lucruri importante despre PHP:

- PHP este un limbaj de programare “server-side”. Adica tot codul ala pe care il scrii tu in pagina este trimis la server, acesta il analizeaza si trimite inapoi informatia pe care o afiseaza in browser.

-atunci cand inchizi un rand, trebuie sa pui “;” – punct si virgula la sfarsitul acestuia. Asta o sa iti arat pe parcurs.

-cand scrii cod PHP, trebuie sa pui la inceput “”. Astea sunt etichetele care arata ca tu codezi in PHP.

-functia cea mai utilizata in PHP este “echo”. Dupa cum stii, limbajul de programare este alcatuit din functii. Si functiile astea executa un cod, apoi il afiseaza in pagina sub forma unui rezultat. E ca si cum tu bagi doua portocale in storcator si iti iese un suc de portocale.

Uite cum arata o pagina simpla in PHP:
Cod:
<?php
echo “Scriptul meu PHP e mai fain decat al tau”;
?>
Dupa cum observi, am inceput cu
Apoi, la sfarsitul liniei am pus punct si virgula. Daca nu puneam, imi arata o eroare. Asa, iar ca sa afisez textul acela, am folosit ghilimele ” “. La fel puteati folosi si functia print, care face acelasi lucru.

Cum adaug comentarii in PHP:

Prima data, de ce sa adaugi comentarii in PHP? Pai, e simplu. Ca sa nu uiti ce ai facut la un momendat prin cod. Mai pateam si eu lucrul asta. Nu stiam ce anume face linia respectiva de cod… pana m-am lecuit si am inceput sa adaug comentarii.

// Asta e comentariul meu super tare

# Urmeaza un alt comentariu care il depaseste pe primul

/* Va prezint comentariul ce se extinde

pe doua linii */

Cam asa se poate adauga un comentariu.

echo “Scriptul meu PHP e mai fain decat al tau”; // Asta e comentariul meu
?>

Bun, cam asta e ceea ce trebuie sa stii deocamdata. Mai multe data viitoare. Succes!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator 

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum